Máme aj na pomoc utečencom a bude im rovnaká pomoc stačiť?

Autor: Mária Malinová | 5.6.2015 o 0:35 | Karma článku: 6,59 | Prečítané:  328x

Vždy som si myslela, že spoločnosť má morálnu kolektívnu zodpovednosť za to, že u nás nemajú čo byť bezdomovci v tisícoch, keď náš štát určite má na to, aby poskytol ubytovanie všetkým a nikoho sme nenechali vonku v mraze zamrznúť

A celé roky od socializmu som tu čítala, keď niekto prišiel s takou myšlienkou, že to je nejaké "socialistické" myslenie a v tejto spoločnosti sú také myšlienky bludom, lebo to žiadna kolektívna morálna vina nás všetkých nie je.

A zrazu ožila?

 

Však dobre, teším sa, že to už konečne toľkým ľuďom došlo, že za to kolektívnu morálnu zodpovednosť máme a teda aj vinu, keď sa tak nedeje a neudeje.

To ale znamená riešiť nielen Afričanov, ale aj bezdomovcov, ktorých tu už máme a tisíce.

 

1. Takže kde ubytujú tých? Odpovedzte mi, kde a kedy ubytujeme tisíce bezdomovcov?

Presne pred rokom bol na SME článok o bezdomovcoch a pod ním diskusia nula, nikoho nezaujímali. Pritom len 20 % z nich je neprispôsobivých a nielen obeťami straty práce, aby si mohli platiť strechu nad hlavou. Topia sa a zamŕzajú na uliciach už dávno. Máme kolektívnu morálnu zodpovednosť a vinu, aby sme to riešili.

 

2. Príspevok v hmotnej núdzi na jednotlivca je 61 eur a pre mnohodetnú rodinu 216 eur. Budú takéto príspevky stačiť ďalším topiacim sa?

Neviem si predstaviť, že u nás utečenci prežijú zo 61 eur. Ako si z toho zaplatia ubytovanie? Odpovedzte mi k veci z čoho prežijú?

 

Vyjadrujem nesúhlas, aby sa zo spoločných peňazí pomáhalo VÝLUČNE zahraničným utečencom a našich občanov sme nechávali topiť sa a zamŕzať na ulici bez pomoci. Máme za nich kolektívnu morálnu zodpovednosť!

Ak im tiež poskytneme pomoc a ubytovanie a rovnakú dávku v hmotnej núdzi dostanú všetci, ktorí sa topia, potom súhlasím aj s pomocou iným z ďalekých krajín. 

 

Máme na to?

 

Doteraz som si myslela, že áno, ale celé roky som čítala, že nemáme a kolektívnu vinu za to nenesieme.

Ale keď zrazu máme, tak konečne prišla doba morálnej zodpovednosti, že u nás bezdomovci prestanú existovať a budú sa vyskytovať len ojedinele, keď niekto pomoc pre neprispôsobivosť odmietne.

Naozaj ma teší takáto zrazu nová doba kolektívnej morálnej zodpovednosti za ubytovanie a pomoc všetkým. Už celé roky tu mala byť a mnohí sa jej nedožili a utopili sa, zamrzli niekde bez našej pomoci, lebo mnoho ľudí aj tu šírilo myšlienku, že ju nemáme.

Zdá sa mi to, že práve tí istí pravičiari, práve v ktorých až teraz takáto zodpovednosť zrazu ožila? No lepšie teraz, ako nikdy, aj keď je smutné, že sa na to museli topiť ľudia až niekde v Stredozemnom mori. Je to vari vtedy zúfalstvo exotickejšie?

 

Tu je dobrá diskusia k tejto téme, kde oponujúca je etnologička, ktorá sa oháňa zovšeobecňovaním, že napríklad na základe 60 % poberateľov sociálnej pomoci nemôžme o takej skupine povedať, že najmä poberá dávky hmotnej núdze:

http://www.rtvs.sk/televizia/archiv/7707/66765

Z toho potom vyplýva, že ani na základe  len 20 % bezdomovcov, ktorí sú len neprispôsobiví, môžme takto posudzovať a hodnotiť všetkých bezdomovcov a považovať ich za nejaký neprispôsobivý odpad.

A prečo doteraz toto sa ľuďom nevysvetľovalo, že za nich máme kolektívnu morálnu zodpovednosť a vinu?

 

Otázka naozaj znie, či máme nielen prostriedky / ktoré určite máme, keď zrazu je aj na utečencov/, ale aj vôľu uvolniť ich a použiť na pomoc bezdomovcom a zostane nám aj na pomoc utečencov  z iných krajín. A či aj utečencom bude stačiť ROVNAKÁ pomoc v núdzi.

 

"V ulicích rakouského hlavního města jich jsou z nových členských zemí Evropské unie stovky a vídeňští radní se začali obávat, aby se Vídeň nestala bezdomoveckou metropolí pro celý východ Evropské unie. Bojují proti tomu tím, že bezdomovcům ze zemí Evropské unie vydali zákaz vstupu do veřejných nocleháren ve městě.

 

Při nejtvrdší vlně mrazů před  Vánocemi  vytvořila vídeňská Caritas pro bezdomovce z nových zemí unie alespoň provizorní přístřeší, aby neumírali na ulicích.

Magistrát svůj tvrdý postup hájí. "Nevpouštíme tyto cizince do našich nocleháren, protože takové jsou předpisy. Nemůžeme dopustit, aby se do Vídně sjížděli bezdomovci z celé Evropy," citovala polská Gazeta Wyborcza z reakce Tanji Wesehlé, která má na vídeňské radnici na starosti sociální věci. Občané zemí EU kromě toho, že nemají právo na nocleh ve veřejných ubytovnách, mají zakázaný přístup k sociálnímprogramůmpro lidi na okraji společnosti. Nemají žádná práva. A to pouze proto, že jsou ze států unie."

http://www.lidovky.cz/cesti-bezdomovci-maji-ve-vidni-smulu-jsou-z-eu-f4j-/zpravy-domov.aspx?c=A091229_213443_ln_domov_pks

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Od vraždy Kuciaka prešli dva mesiace, polícia stále tápe

Vyšetrovatelia avizujú, že verejnosť znova požiadajú o pomoc. Čo ich bude zaujímať, zatiaľ nepovedali.

KOMENTÁRE

Vražda Kuciaka bola generačnou udalosťou

Jednému človeku sa ani po 61 dňoch neskrivil vlas na hlave – vrahovi.

KULTÚRA

Bol utiahnutý, na pódiách trpel. Avicii nebol stvorený pre slávu

Po spolupráci s Madonnou mal dojem, že ju sklamal.


Už ste čítali?